Afd. 111

Hjørnevænget

Frankrigsgade 28 - 48B
2300 København S

Hjørnevænget ligger på hjørnet af Frankrigsgade og Wittenberggade. Afdelingen er i gåafstand til Amagerbrogade,

hvor der findes butikker samt offentlig trafik.Hjørnevænget er et moderne elementbyggeri kombineret med traditionelt muret byggeri.

Bebyggelsen er opført i 1979. Boligerne er opdelt på henholdsvis 2, 3 og  4 - værelse

Renovering / fysisk helhedsplan på vej

Beboerne i afdeling 111 har godkendt en fysisk helhedsplan med omfattede renoveringsarbejder i afdelingen.

Arbejdet medfører en forventet huslejestigning på 5 % svarende til 45 kr./m2/år, gældende fra helhedsplanens afslutning.

Læs mere på afdelingens egen hjemmeside på  www.vibo.dk

 Helhedsplanen sætter i øvrigt muligheden for visse individuelle moderniseringer i bero, indtil andet fremgår af hjemmesiden. 

 

 

Faciliteter

Husdyr

Ja

Internet

YouSee bredbånd

TV-pakke

YouSee

Fællesvaskeri

Vaskeri

Hårde hvidevarer

Hårde Hvidvare

Selskabslokale

Selskabslokale

Have

Have

Altan

Altan

Varmemåler

Afregnes efter måler

Opvarmningstype

Fjernvarme vand

Vandmåler

Er indeholdt i huslejen

Familiebolig

2 rums på 62,80 m2

Plantegning
Søg boligtype

3 rums på 69,40 til 83,60 m2

Plantegning
Søg boligtype

4 rums på 81,10 til 105,90 m2

Plantegning
Søg boligtype

Nyheder

08-04-2026

Fremtidens almene boliger i fokus på BL’s konference

Lørdag den 13.-14. marts deltog VIBO i BL’s konference i 1. kreds, hvor temaet var fremtidens almene boliger. Konferencen samlede aktører fra hele sektoren til en vigtig drøftelse af, hvordan vi sammen kan udvikle og styrke de almene boligområder,

08-04-2026

VIBO indgår partnerskab for at forebygge økonomisk IT-svindel

VIBO har indgået et partnerskab med Center mod Økonomisk IT-Svindel. Målet er at forebygge kontaktsvindel og styrke trygheden i vores boligområder.

26-02-2026

Beredskab i fællesskab: Du kan gøre meget ved at gøre lidt

Tirsdag den 24. februar dannede VIBOs afd. 812, Klammergården, på Frederiksberg rammen om et velbesøgt informationsmøde om beredskab. Initiativet kom fra beboerne i afdelingen, som ønskede et bedre overblik,