Afd. 350

Krogtoften

Krogtoften 1 - 37
3320 Skævinge

Krogtoften er beliggende tæt på Hovedgaden i Skævinge. Butikker, skoler og kollektive transportmidler findes i bebyggelsens umiddelbare nærhed.

Alle boliger er med udhus. Boliger i stueplan er med mindre haver og anlagt flisebelagt terrasse. Boliger på 1. sal er med selvstændig udvendig udgang, der samtidig fungerer som altan.

Afdelingen er opført i 1983. Boligerne er fordelt på henholdsvis 2, 3 og 4 - værelses.

Faciliteter

Husdyr

Ja, max. 1 stk. husdyr

Internet

YouSee bredbånd

TV-pakke

YouSee

Fællesvaskeri

Hårde hvidevarer

Hårde Hvidvare

Selskabslokale

Selskabslokale

Have

Have

Varmemåler

Afregnes efter måler

Opvarmningstype

Fjernvarme vand

Vandmåler

Afregnes efter måler

Familiebolig

2 rums på 46,40 til 61,10 m2

Plantegning
Søg boligtype

3 rums på 85,00 m2

Plantegning
Søg boligtype

4 rums på 93,40 m2

Plantegning
Søg boligtype

Nyheder

26-02-2026

Beredskab i fællesskab: Du kan gøre meget ved at gøre lidt

Tirsdag den 24. februar dannede VIBOs afd. 812, Klammergården, på Frederiksberg rammen om et velbesøgt informationsmøde om beredskab. Initiativet kom fra beboerne i afdelingen, som ønskede et bedre overblik,

17-02-2026

VIBOs fortællinger flytter ind i foreningshuset

Vores ”huskunstner”, Thomas Pålsson, er igen i gang med at sætte sit kunstneriske præg på VIBO. I starten af januar fandt han sine karakteristiske tuscher frem og gik i gang med at udsmykke opgangen i VIBOs foreningshus i Sankt Peders Stræde.

17-02-2026

Første ”spadestik” er taget til 31 nye familieboliger på Amager

Der er langt om længe kommet gang i byggeriet af de 31 nye familieboliger i afdelingen Astas Have på Sundholmsvej på Amager. I begyndelsen af februar blev det længe ventede første spadestik taget.